četvrtak, 20. rujna 2012.

ELEKTRIČNE INSTALACIJE



UVOD

-   blog je u izradi   -




                Kako laiku predočiti električnu instalaciju? Kako dočarati široku paletu mogućnosti klasičnih i naprednih sustava instalacija ljudima prosječnog tehničkog znanja? Kako udovoljiti budućoj mušteriji bez listanja kataloga i posjeta bezbrojnim web stranicama u potrazi za prikazima prekidača, modula, svjetiljki, sustava?
                Odgovor je – teško. Pogrešan pristup dovodi do pogrešne izvedbe, što nakon ugradnje rezultira prigovorom „vidio sam kod prijatelja takve i takve prekidače, sigurno bi ih i ja ugradio da sam znao…“ Nažalost, svijest prosječnog konzumenta o naprednim sustavima instalacija vrlo je mala, gotovo nikakva. Kao prvo, napredni sustavi prilično su skupi, na izgled su komplicirani, i kao takvi teško probijaju put do mogućeg korisnika. Drugi problem je uvriježeno mišljenje da je klasika još uvijek najbolja. Obično tek nakon upoznavanja sa novotarijama dolazi do promjene mišljenja i želje za nabavom i ugradnjom naprednih sustava, pod uslovom da za to nije kasno… Treći problem je premala zastupljenost na tržištu; većina naprednih uređaja može se nabaviti jedino u specijaliziranim trgovinama ili kod zastupnika. Četvrto – radi visoke cijene izložbeni prostori sa funkcionalnim prikazom naprednih sustava vrlo su rijetki. Nažalost, kod nas je uvriježena kataloška kupnja po narudžbi, što nam baš ne pruža veliku mogućnost za upoznavanje sustava prije odluke o ugradnji. I kao šlag na kraju dolazi nestručnost i neinformiranost dijela izvođača radova koji će vas svim silama nagovarati „da je klasična instalacija najbolja instalacija“.

Slika 1 - projektna dokumentacija za izradu električne instalacije

                Kako prezentirati mogućnosti i različite izvedbe instalacija? Nažalost, zbog spomenute skupoće teško je pronaći reference ili izraditi ogledne primjerke za svaki tip instalacije. Opis sustava mora biti usmen (ili pismen), ali izrečen krajnje jednostavnim jezikom razumljivim za laike i popraćen pojednostavljenim slikovnim prikazima bez stručnih izraza i šemotehnike. Naime, na slici 1 vidimo izgled stručne projektne dokumentacije koji, vjerujte mi, čovjeku sa prosječnim tehničkim znanjem ne znači baš ništa!
                Jednom prilikom zamolio me poznanik da mu izradim projektnu dokumentaciju za električnu instalaciju, ali „tako da je on razumije“, kako bi izradio troškovnik i počeo sa ugradnjom. Znao sam da stručna projektna dokumentacija u ovom slučaju neće pomoći, pa sam na tlocrt kuće jednostavno nacrtao „sličice“ prekidača, utičnica i ostalog instalacijskog materijala. I bio je to – pun pogodak! U svakoj prostoriji bio je nacrtan točan broj i raspored prekidača i rasvjetnih tijela, kao i utičnica, što je bilo izuzetno shvatljivo i razumljivo, te smo na osnovu tog prikaza izvršili korekture i krenuli sa predračunom. Istina, nacrtao sam se prekidača i utičnica, ali isplatilo se; ugrađene su križno – izmjenične linije u gotovo sve prostorije, vanjska rasvjeta upravljana je putem luksomata, ugrađena je dirigirana potrošnja itd. U „standardnom“ prikazu instalacije pomoću šema i simbola u tome sigurno ne bi uspio.
                Stoga sam odredio kurs prema prikazu električnih instalacija na opisan način: jednostavnom montažom slika instalacionih komponenti na tlocrt građevine, kao i kratkim popratnim opisom svakog prikazanog strujnog kruga. Svjestan sam da je metoda krajnje neprofesionalna i nestručna, ali gledano sa strane marketinga riječ je o jednom od najprivlačnijih i najshvatljivijih prikaza. Naravno, spomenuta metoda nema svrhe pri opisu manjeg ili jednostavnog tipa instalacije; namijenjena je za prikaz i usporedbu više načina izvedbe; krajnji cilj je da mušterija sama odabere tip instalacije prema svojim zahtjevima, potrebama i mogućnostima, te da na kraju postane sretan i zadovoljan korisnik.


STAMBENI PROSTOR



                Za prikaz i usporedbu svih tipova električnih instalacija zamislimo jedan objekt: jednostavnu jednosobnu građevinu s kupaonom, kuhinjom, hodnikom i – kotlovnicom! Naime, opisani sustavi namijenjeni su za ugradnju u kuće sa više katova, ali i za male, jednosobne stanove. Naravno, u stanovima nema potrebe za kotlovnicom, jer su energetski zahtjevi manjeg objekta takvi da se opisani uređaji mogu ili ugraditi u kupaonu, ili su jednostavno neizvedivi i neisplativi. Po drugoj strani, kako bi izbjegli ponavljajuće opisivanje priključaka po mnogobrojnim prostorijama, kao temelj svim objašnjenjima smatram da će prikazani objekt biti sasvim dovoljan.
                Pošto svaki objekt morabiti opremljen razvodnim ormarom – kućnim razvodnikom, kao i izjednačavanjem potencijala, o tome neće biti riječi pri opisu pojedinih tipova instalacija, osim u slučaju potrebe za modulima namijenjenim za ugradnju u razvodni ormar kao što su vremenske sklopke, luksomati, bistabili itd.
                Naravno, svi prikazi instalacija biti će isključivo namijenjeni za laike, kako bi na najjednostavniji način shvatili o čemu je riječ. Troškovnici su okvirni i odnose se samo na elemente koji su prikazani na slikama, te služe za usporedbu investicija u pojedine tipove instalacija. Opisani su svi tipovi električnih instalacija i sustava, od najjednostavnijih klasičnih pa sve do vrhunskih sustava napredne automatizacije.









SADRŽAJ:



ELEKTRIČNE INSTALACIJE
za pregled klikni na naslov
JEDNOSTAVNA KLASIČNA INSTALACIJA

STANDARDNA KLASIČNA INSTALACIJA

NAPREDNA KLASIČNA INSTALACIJA


OSNOVNA MODULARNA INSTALACIJA

MJEŠOVITA INSTALACIJA - STANDARDNA

NAPREDNA MODULARNA INSTALACIJA



LINKOVI:




http://adaptacijainovogradnja.blogspot.com/ 

http://novidom.blogspot.com/ 

http://drugastranamarketinga.blogspot.com/ 



OSTALE STRANICE:

http://neobicnakuhinja.blogspot.com/

http://artofblackfox.blogspot.com/ 

http://analizeistatistike.blogspot.com/