JEDNOSTAVNA KLASIČNA INSTALACIJA



                Krenimo sa prikazom najjednostavnijeg tipa instalacije: klasični prekidači i utičnice, klasična rasvjeta, bez naprednih i elektronskih komponenti.
                Razmotrimo slike 1 i 2; prikazan je raspored elemenata po prostorijama, kao i pojednostavljen funkcionalni prikaz pojedinih strujnih krugova. Svi ugrađeni elementi su klasični, standardni, ugradnja je laka i brza a instalacija je krajnje jednostavna za rukovanje. Iako se na slici nalazi i kotlovnica, u ovom slučaju bez problema je možemo izostaviti. Za početak spomenimo da je objekt opremljen klasičnim centralnim grijanjem sa kombiniranom plinskom grijalicom vode kao izvorom topline.
                Krenimo sa opisom funkcija.

1 i 2 su tipkalo za zvono i klasično zvono. Postoje zvona za napon od 220 V te za niže napone, no u tom slučaju potrebno je ugraditi transformator. Naravno postoje i elektronska zvona sa melodijama.
3, 4 i 5 prikaz je izmjenične linije za upravljanje vanjskom rasvjetom (5). Upotrijebljeni su izmjenični prekidači, što znači da se vanjska rasvjeta može i uključiti i isključiti na prekidačima 3 i 4. Mana navedene izvedbe je u tome što uključena rasvjeta može svijetliti i po danu, to jest tako dugo dok se ne isključi.
6 i 7 predstavlja rasvjetu hodnika. Nedostatak je u samo jednom prekidaču – unatoč maloj površini prostorije rješenje nije dostatno zbog potrebe prolaska mračnim hodnikom do prekidača.
8 i 9 je rasvjeta kotlovnice. Klasičan prekidač kraj vrata, može biti u hodniku ili u samoj kotlovnici.
10, 11 i 12 je kupaonski indikator, kojim se uključuje rasvjeta kupaone (11) i utičnica perilice rublja (12). Kupaonski indikator vrlo je osjetljiv element instalacije jer mora biti izveden sukladno važećim sigurnosnim propisima, što u mnogim izvedbama nije slučaj.
13 i 14 je serijski prekidač za uključenje rasvjete u dnevnom boravku (lusteru sa više žarulja koje se mogu uključiti u dvije grupe).
15 i 16 rasvjeta je u kuhinji izvedena klasičnim poteznim lusterom – „visilicom“. Prikazana izvedba je nedostatna bez usmjerene rasvjete radne površine.
17, 18 i 19 prikazuje balkonsku rasvjetu; izmjenična linija sa prekidačima u dnevnom boravku i kuhinji.
Od broja 20 do broja 29 prikazane su utičnice – šuko i trofazne, prema ugradnji u prostorije. Ovo je definitivno nedostatan broj utičnica, što se naknadno rješava mnogobrojnim produžnim kabelima – razvodnicima…
Broj 30 je priključak antenske instalacije, 31 je telefonski priključak, dok je 32 klasičan sobni termostat.
                Što reći o prikazanoj instalaciji? Funkcionalna, jednostavna i malčice nedostatna. Prisutan je premali broj utičnica i rasvjetnih tijela, a ne postoji niti mogućnost automatske regulacije centralnog grijanja. Svjesni smo da je velik broj stambenih objekata opremljen upravo na opisan način, ili radi uštede ili radi starosti.

OSOBINE:
  • -          Jednostavnost;
  • -          Jeftini elementi i mala cijena ugradnje;
  • -          Nedostatna funkcionalnost, ali zadovoljava potrebe;


BROJ ELEMENATA:
  • -          Tipkalo za zvono – 1
  • -          Prekidač obični – 3
  • -          Prekidač serijski – 1
  • -          Prekidač izmjenični – 4
  • -          Kupaonski indikator – 1
  • -          Utičnica – 9
  • -          Trofazna utičnica – 2
  • -          Antenski priključak – 1
  • -          Telefonski priključak – 1
  • -          Električno zvono – 1
  • -          Sobni termostat – 1
  • -          Kutije za ugradnju prekidača i utičnica – 20


                Rasvjetna tijela (svjetiljke) nisu obuhvaćene popisom).

VRIJEDNOST MATERIJALA: cca. 800 bodova.

REFERENTNA VRIJEDNOST: 0,42 (42% vrijednosti referentne instalacije –standardne klasične instalacije koja će biti opisana u nastavku).

                Vrijednost materijala prikazana je samo za materijal opisan u stupcu „Broj elemenata“. Vrijednost materijala NE obuhvaća kablove, svjetiljke, razvodne kutije, razvodni ormar itd.