Stranice

NAPREDNA KLASIČNA INSTALACIJA



                Pri odabiru kriterija za naprednu klasičnu instalaciju krenuli smo od – dizajna. Naime, na tržištu postoji velik izbor klasičnih instalacijskih elemenata (prekidača i utičnica) kod kojih je naglasak, uz kvalitetu, stavljen i na dizajn. Na slici gore vidimo nekoliko rješenja prekidača i utičnica – imitacija kamena, pri čemu moram napomenuti da isti proizvođač nudi i standardne bijele prekidače i utičnice kao i modele u više boja. Jedina mana, ako to možemo tako nazvati, leži u činjenici da je jako teško kombinirati elemente dvaju različitih proizvođača zbog razlika u obliku i boji elemenata. No, ništa nas ne sprječava da različite prostorije opremimo prekidačima i utičnicama sa drugačijim dizajnerskim rješenjem, pa čak i instalacionim elementima različitih proizvođača – pri tom se moramo držati pravila: jedna prostorija, jedan proizvođač, jedan dizajn. Naravno, utičnice koje nisu vidljive okom (skrivene iza namještaja) te utičnice i prekidači u sporednim prostorijama bez problema mogu biti „klasični“, tj. neki od modela opisanih ranije.
                Mi ćemo se držati pravila: jedan objekt – jedan proizvođač. Da bi raspored elemenata bio pregledniji, na slikama je prikazan elektroinstalacijski materijal bijele boje.

                Krenimo od opisa rasvjete. Pošto se radi o velikom broju elemenata, pratite raspored prekidača i svjetiljki i na tlocrtu prostorije i na prikazu elemenata rasvjete istodobno.
A – rasvjeta dvorišta (3). Radi se o svjetiljci ili više njih ugrađenih na pročelje kuće ili u dvorištu. Rasvjetom se upravlja prekidačima 1 (na pročelju) ili 2 (kod ulaznih vrata), a preporuka je da se strujni krug vanjske rasvjete izvede preko luksomata (6) kako se rasvjeta ne bi nepotrebno radila tijekom dana.

B – rasvjeta kraj ulaznih vrata (4). Upravljana prekidačem 2 (ispred vrata s vanjske strane) i 7 (u hodniku), ali i paralelno dodanim IC senzorom, koji će aktivirati rasvjetu čim se netko približi vratima s vanjske strane. Senzor, naravno, uključuje rasvjetu samo po noći. Prednost ovog načina upravljanja je automatsko uključenje rasvjete prilikom dolaska pred vrata, dok je nedostatak u tome što ne znamo kad je rasvjeta uključena senzorom, a kad ručno. Međutim, rješenje je moguće ugradnjom dodatnog prekidača u hodniku kojim određujemo ručno ili „automatsko“ upravljanje rasvjetom – u tom slučaju IC senzor može upravljati rasvjetom 3 i 4 istodobno!

C – rasvjeta u hodniku (12) izvedena je pomoću tipkala (7, 10 i 11) te bistabila 67. Princip rada ove rasvjete pročitajte  ovdje pod naslovom „Bistabili“.

D – Standardna rasvjeta kotlovnice (23) upravljana prekidačem 22.

E – rasvjeta kupaone (17) upravljana putem indikatora 9.

F – mali „dodatak“: ventilacija kupaone. Radi se o vremenskom uključivanju ventilatora 19 pritiskom na tipku 18. Naime, pritiskom na tipku aktiviramo stubišni automat – vremensku sklopku 67 koja pak uključuje ventilator na podešeno vremensko razdoblje – na otprilike desetak minuta. Napomena – ako se prekidač 18 ugrađuje u kupaonu mora biti namijenjen za ugradnju u prostorije s povećanom vlagom i zaštitom od prskanja, u protivnom ugradite ga u hodnik.

G – noćna rasvjeta upravljana putem luksomata 6. Led svjetiljke male potrošnje ugrađuju se u prostorije u kojima najviše boravimo, a uključuju se tek kada vani padne mrak. Na taj način predstavljaju dekorativnu rasvjetu male potrošnje, ali su i izuzetno korisne jer pri prolasku kroz prostorije daju sasvim dovoljno osvjetljenje tako da nema potrebe za uključivanjem glavne rasvjete prostorije. Naravno, o ugradnji noćnog svjetla u spavaću sobu odlučite sami. Potrošnja ovog tipa rasvjete je tek nekoliko kuna mjesečno. Luksomat 6 može se iskoristiti i za upravljanje vanjskom rasvjetom, rasvjetom signalnih lampica u prekidačima itd.

H – glavna rasvjeta dnevnog boravka (30). U načelu, za glavnu rasvjetu možemo iskoristiti svjetiljke sa štednim žaruljama (u slučaju dugotrajnog korištenja rasvjete) ili halogene svjetiljke (pri kratkotrajnim potrebama za intenzivnom rasvjetom). Rasvjetom možemo upravljati klasičnom izmjenično – križnom linijom kako je prikazano na slici, ali i pomoću bistabila. Izmjenični prekidač 10 nalazi se u hodniku i služi za zadovoljenje uslova „puta svjetla“. Križni prekidač 24 nalazi se u dnevnom boravku kraj vrata, služi kao „glavni prekidač“ rasvjete. Vjerujte, ako ugradite dodatni prekidač 10 u hodnik način upravljanja rasvjetom u potpunosti će vam se promijeniti! Križni prekidač 26 nalazi se u blizini kreveta – služi za upravljanje rasvjetom prilikom odlaska na spavanje ili buđenja. Ovim prekidačem izbjegavate hodanje prostorijom po mrklom mraku. I na kraju izmjenični prekidač 29 nalazi se kraj balkonskih vrata – idealan za neprimjetnu noćnu znatiželju…

I – dekorativna rasvjeta dnevnog boravka, u ovom slučaju izvedena ugradbenim halogenim svjetiljkama (31). Broj svjetiljki je neograničen, samo morate voditi brigu o velikoj potrošnji halogenih žarulja! Rasvjetom se upravlja pomoću regulatora rasvjete – dimera (24).

J – glavna rasvjeta kuhinje (37). Za glavnu rasvjetu kuhinje odaberite dvije ili više svjetiljki sa jakim štednim žaruljama – na taj način postići ćete kvalitetno osvjetljenje uz malu potrošnju. Rasvjetom se upravlja izmjenično – križnom linijom (ili bistabilom i tipkalima). Izmjenični prekidač 11 smješten je u hodniku („put svjetla“), križni prekidač 35 je „glavni“ prekidač kraj vrata, križni prekidač 39 smješten je u grupi prekidača namijenjenoj dijelu kuhinje za objed (blagovaona), dok je izmjenični prekidač 40 smješten kraj balkonskih vrata.

K – rasvjeta blagovaone (38). Radi se o posebnom svjetlu iznad kuhinjskog stola ili na zidu u njegovoj neposrednoj blizini. Služi za rasvjetu prilikom ručka, večere ili obiteljskog okupljanja za stolom. Rasvjetom se upravlja regulatorom rasvjete (39) u neposrednoj blizini stola, kao i izmjeničnim prekidačem kraj kuhinjskih vrata, kako bi izbjegli nepotrebne prolaske kuhinjom radi gašenja rasvjete. U grupi prekidača 39 u neposrednoj blizini stola, uz regulator rasvjete blagovaone 38 nalazi se i prekidač glavne rasvjete 37 – ovom izvedbom sa jednog mjesta možemo isključiti glavnu rasvjetu kuhinje i postići ugodnu atmosferu sa prigušenim svjetlom u blagovaoni.

L – osvjetljenje radne površine pomoću ugradbenih halogenih svjetiljki (47). Upravljanje ovim tipom rasvjete proširili smo na prekidač kraj kuhinjskih vrata (35) te na prekidače neposredno uz radnu površinu (41 i 44) u grupama sa utičnicama s poklopcem. Opisanim načinom postignut je maksimum funkcionalnosti – upravljanje pri pripremi hrane, ali i pri izlasku iz kuhinje.

M – rasvjeta balkona (52) izvedena je izmjenično – križnom linijom (ili bistabilom i tipkalima). Prekidači se nalaze u dnevnom boravku (29), kuhinji (40) te na balkonu neposredno uz vrata (50 i 51).

N – „špur rasvjeta“ – scenarij za noćnu posjetu kupaoni (zahodu). Prekidač 26 nalazi se u grupi prekidača u dnevnom boravku (spavaonici) kraj kreveta. Pritiskom na prekidač 26 istodobno se uključuje rasvjeta dnevnog boravka (30), hodnika (12) i kupaone (17). Pri povratku iz kupaone i lijeganju u krevet navedenu rasvjetu jednostavno isključimo ponovnim pritiskom na prekidač 26.

                A sad opišimo utičnice i ostale elemente instalacije.

5 – vanjska utičnica s poklopcem za zaštitu od vlage i vode, služi za priključenje električnih uređaja namijenjenih za vanjsku upotrebu (električna kosilica, roštilj, zalijevanje…).

8 – utičnica i telefonski priključak u hodniku. Obično su namijenjeni priključenju „baze“ bežičnog telefona.

15 i 16 – utičnice s poklopcem u kupaoni, upravljanje putem indikatora (9).

20 i 21 – utičnice u kotlovnici (može biti i radiona i sl.). Preporuka je ugradnja telefonske linije u takvu prostoriju radi mogućnosti priključenja dojavnika protuprovalnog uređaja, daljinske kontrole ili priključenja WEB servera napredne automatike sustava centralnog grijanja… U svakom slučaju, telefonska utičnica predstavlja rezervnu instalaciju putem koje možemo naknadno izvesti bilo koji informatički ili multimedijski priključak.

27, 32, 33 i 49 su slobodne utičnice na pristupačnim mjestima, služe za priključenje npr. usisivača prašine, punjača, ventilatora i sl.

25 – utičnica i telefonski priključak u dnevnom boravku kraj kreveta – za priključenje telefona, punjača mobitela, budilice i sl.

26, 29 i 40 – tipke za upravljanje elektromotornog pogona roleta.

28 – priključci multimedijalnog centra. Sastoje se od utičnica (kojih mora biti više kako bi se izbjegla šuma produžnih kablova s razdjelnicima), te od antenskih i telefonskih priključaka. Priključci su grupirani na maloj površini i sakriveni su od pogleda uređajima (TV prijemnik, računalo, audio – linija)  ili namještajem u koji su uređaji smješteni.

34 – sobni elektronski termostat, za upravljanje kao i za dnevno, tjedno i godišnje programiranje nivoa centralnog grijanja.

36, 46 i 48 – slobodne utičnice u kuhinji.

42 i 43 – utičnice za ugradbene kuhinjske uređaje.

41 i 44 – grupe prekidač – utičnica s poklopcem koje se nalaze neposredno uz radnu površinu. Prekidačima se upravlja rasvjetom radne površine (47), dok utičnice služe za praktično priključenje kuhinjskih uređaja.

45 – „multimedijalni“ priključak u kuhinji, obično na skrovitom mjestu iza kuhinjskog namještaja. Služi ili kao rezerva ili za umreženje ili priključenje kuhinjskih uređaja (hladnjaka, pećnice, nape) na Internet, a služe i kao priključak kuhinjskog TV prijemnika ili telefona.

53 – vanjska utičnica s poklopcem, za priključenje uređaja koje povremeno koristimo na terasi ili balkonu.

                Međutim, kako bi zadovoljili formu napredne instalacije, uz klasične instalacione elemente dodani su i elementi i sustavi za specifičnu namjenu:

54 – 61 – protuprovalna zaštita;

62 – 64 – tehnička zaštita;

65 – zaštita od krađe;

66 – rasvjeta u nuždi i

67 – 68 – portafon – nadzor ulaza.

                U načelu protuprovalna zaštita, tehnička zaštita i zaštita od krađe spadaju u jedan zajednički sustav – sustav zaštite objekta, no razdvojio sam ih radi jednostavnijeg razumijevanja funkcija pojedinih sustava što će do izražaja doći kasnije pri opisima složenijih sustava. Slijedi opis elemenata:

54 – centralna jedinica zaštite objekta (centrala). Služi za obradu informacija iz svih senzora u objektu (protuprovalne i tehničke zaštite), te uključenje alarma – sirene ili dojavu nadležnoj interventnoj službi ili nama putem ugrađenog dojavnika. Upravljanje zaštitom može biti izvedeno putem tipkovnice, daljinskih upravljača, GSM uređaja ili telefonske linije. Veza sa senzorima može biti žičana (klasično ožičenje) ili bežična (putem radio – valova).

55 – unutarnja sirena – služi za uzbunjivanje ukućana u slučaju alarma.

56 – vanjska sirena – služi za uzbunjivanje okoline u slučaju uključenja alarmnog uređaja. Namijenjena je vanjskoj ugradnji sa zaštitom od vremenskih prilika i oštećenja. Namjena svake sirene je i sprječavanje krađe, jer se provalnici neće zadržavati u objektu kad proradi sirena. Za potpuni efekt protuprovalne zaštite na centralnu jedinicu spaja se i upravljanje glavnom rasvjetom prostorija.

57 – vanjski senzor „pokreta“. U biti radi se o IC senzoru koji mjeri promjenu temperature u „vidnom polju“. Kvalitetniji senzori izvode se kao mikrovalni ili kombinirani IC i mikrovalni senzori sa zaštitom od oštećenja i aktiviranja od strane kućnih ljubimaca. Služi za zaštitu dvorišta i pristupa objektu (terase, ulaza, garaže i sl.).

58 – unutarnji IC senzori ugrađuju se u štićene prostorije, u našem slučaju hodnik, kotlovnicu, dnevni boravak i kuhinju. Aktiviraju se pri promjeni temperature u polju zaštite. Kvalitetni modeli opremljeni su sprječavanjem aktiviranja od kućnih ljubimaca.

59 – magnetni prekidači za zaštitu prozora i vrata. Aktiviraju se otvaranjem štićenih prozora ili vrata, a postoje i modeli za nadzor roleta, kao i IC šinje za nadzor prolaza.

60 – senzor za zaštitu staklenih površina. Postoje dva tipa senzora: za ugradnju u prostoriju (prikazani na slici) te za ugradnju na samu staklenu površinu. Aktiviraju se specifičnim zvukom koji nastaje prilikom loma stakla.

61 – tipka za uključenje u nuždi, panik – tipka – služi za ručno uključenje alarma u slučaju potrebe. Smješta se u hodnik uz ulazna vrata i u blizini kreveta, a može se postaviti u sve prostorije u kojima najčešće boravimo. Postoje i prijenosne panik tipke namijenjene za starije osobe ili invalide.

62 – detektor dima – osnova vatrodojavnog sustava. Detektorima dima opremamo prostorije u kojima postoji potencijalna opasnost od požara (kuhinja, kotlovnica)  ili prostorije koje želimo zaštititi (dnevni boravak, hodnik…). U slučaju požara detektor otkriva povišenu razinu dima u zraku ili nagli rast temperature, te prosljeđuje informaciju centralnoj jedinici.

63 – detektor plina – služi za zaštitu objekta od štete koja bi mogla nastati kao posljedica istjecanja zemnog plina (požar ili eksplozija). Detektori se postavljaju u prostorije opremljene plinskim trošilima (kotlovnica, kupaona, kuhinja…) i prilikom istjecanja plina prosljeđuju informaciju centralnoj jedinici koja pak uključuje alarm ili dojavu, zatvara dovod plina putem ugrađenog elektroventila na plinskoj instalaciji a može uključiti i sustav ventilacije radi prozračivanja prostorija.

64 – detektor poplave – senzor koji se postavlja u prostorije u kojima može doći do poplave. Postavlja se na pod i prilikom detekcije vode uključuje se alarm i zatvara dotok vode putem elektroventila na glavnoj vodovodnoj cijevi.

65 – u suštini spada pod protuprovalni sustav, ali smo ga odvojili radi lakšeg razumijevanja sprječavanja krađe: kontakt za zaštitu umjetnina. Smješta se iza ili ispod umjetnine koju štitimo (slika, kip, vrijedni predmeti…). Prilikom micanja štićenog predmeta ugrađeni kontakt šalje informaciju centralnoj jedinici koja pak uključuje alarm i sustav za sprječavanje krađe, o čemu će kasnije biti više rečeno.

66 – rasvjeta u slučaju nužde – panik rasvjeta. Ugrađuje se u prostorije u kojima najčešće boravimo, ali se preporučuje i ugradnja u hodnike. Služi za rasvjetu prostorija prilikom nestanka električne energije. Napaja se iz ugrađenih akumulatorskih baterija i daje dovoljno svjetla u vremenu od desetak minuta pa sve do nekoliko sati, ovisno o modelu.

67 – pozivni panel portafonskog uređaja opremljen tipkom za poziv, zvučnikom i mikrofonom. Ugrađuje se ispred ulaznih vrata i služi kao pozivnik (kućno zvono) i za komunikaciju.

68 – unutarnja portafonska jedinica – služi za komunikaciju sa osobom ispred portafonskog panela i za otvaranje ulaznih vrata pomoću elektromagnetne bravice. U objekt se može ugraditi jedna ili više jedinica, a može biti opremljena i ekranom u slučaju da je pozivni panel opremljen kamerom.

                Kao što vidimo, naš objekt opremljen je elementima i uređajima za upravljanje instalacijom i zaštitu objekta, s čim je postignut funkcionalni optimum uz relativno nisku cijenu. Uz to, ugradnjom opisanih prekidača i utičnica uz odabir maštovitih dizajnerskih rješenja poboljšan je i vizualni dojam prostorija. Nedostatak je relativno kratka zastupljenost određenog modela na tržištu, što predstavlja problem pri naknadnoj izmjeni pokvarenog elementa. Sve u svemu, odabirom klasičnih instalacijskih elemenata prikazani slučaj zadovoljit će sve zahtjeve i potrebe, i uz to pružiti veliku razinu sigurnosti objekta i ljudi u njemu.

OSOBINE:


  • -          Potpuna funkcionalnost, napredna rješenja za olakšano rukovanje („put svjetla“ , „špur“…);
  • -          Poboljšan vizualni dojam;
  • -          Sigurnost objekta;
  • -          Relativno povoljna cijena obzirom na prednosti;

BROJ ELEMENATA:



  • -          Prekidač obični – 2
  • -          Prekidač izmjenični – 12
  • -          Prekidač križni – 7
  • -          Regulator rasvjete (dimer) – 2
  • -          IC senzor - 1
  • -          Tipkalo – 3
  • -          Tipkalo za upravljanje roletama - 2
  • -          Kupaonski indikator - 1
  • -          Stubišni automat – 1
  • -          Bistabil – 4
  • -          Luksomat - 1
  • -          Kupaonski ventilator – 1
  • -          Utičnica obična – 22
  • -          Utičnica trofazna (nisu prikazane na slikama) – 2
  • -          Utičnica s poklopcem – 4
  • -          Utičnica antenska – 2
  • -          Utičnica telefonska – 6
  • -          Sobni termostat – 1
  • -          Kutija za ugradnju elemenata – 70
  • -          Pokrovna maska dvostruka – 10
  • -          Pokrovna maska trostruka – 11



  • -          Centralna jedinica protuprovalnog sustava – 1
  • -          Sirena unutarnja – 1
  • -          Sirena vanjska – 1
  • -          IC senzor vanjski – 1
  • -          IC senzor unutarnji – 4
  • -          Elektromagnetni kontakt za vrata i prozore – 6
  • -          Senzor za zaštitu staklenih površina – 2
  • -          Panik – tipka – 2
  • -          Detektor dima – 2
  • -          Detektor plina – 2
  • -          Detektor poplave – 3
  • -          Senzor za zaštitu predmeta (umjetnina) – 1
  • -          Svjetiljka za rasvjetu u nuždi – 1
  • -          Pozivni panel – 1
  • -          Portafonska jedinica – 1

VRIJEDNOST MATERIJALA: u rasponu od 9600 jedinica u slučaju standardnih (bijelih) prekidača, ili 10550 jedinica u slučaju prekidača i utičnica s imitacijom kamena ili drva. Od toga 5600 jedinica otpada na sustav zaštite objekta i portafon.  

REFERENTNA VRIJEDNOST: 5, dok za elektroinstalacijski materijal referentna vrijednost iznosi 2,1